Спомням си едно време баба Стоянка (майката на майка ми), като правеше гюзлеми и ги печеше направо върху печката на дърва... Не съм й гостувала често, но няма да забравя мекиците и гюзлемите й! Рецептата е лесна и обикновена - какъвто е бил и живота по онова време... а на фона на замръзналата ни река (Дунав - Свищов)... тези печени банички дори носят и уют в къщи!
Рецепта:
300 гр топла вода
1 ч.л. сол
1 суп.л. олио
1 суп.л. оцет
брашно за нормално твърдо тесто
сирене и маргарин (масло) за поръсване
Омесваме тестото и разделяме на топки, с приблизителен диаметър 4 см.
Разточваме тънък лист, като слагаме достатъчно брашно да не залепне. И да залепне не е проблем! гюзлемите ще станат по-рошави:))
След като разточим листа, намазваме с маргарин и поръсваме със сирене (около 1 голяма супена лъжица).
Загъваме като плик - четирите края на листа се събират в центъра, като не е желателно да се застъпват, за да не остане тестено след печенето!
След като направим плик, разточваме отново.
Отново намазваме с маргарин и поръсваме съвсем малко сирене.. загъваме втори път на плик и този път разточваме съвсем леко, колкото да не се разтвори листа.
... ето и готовата за печене гюзлема:
Готовите гюзлеми печем в на сухо без мазнина в тиган или на сач.
Приятен апетит!
Бени, вълшебни стават. Моята майка е от Троянския край и тя ни правеше същите.Облизвахме си пръстите и с айрянче.....мммм :)))
ОтговорИзтриванеЧудесно са ти се получили!
Спорен ден
Нора
Еееее, един човек да каже, че така се правят!!! Ама ние нали сме си балканджийки... знаем му реда:)
ОтговорИзтриванеБраво, сутринта ги направих като изненада за съпругата и децата, станаха страхотни :)
ОтговорИзтриванебаща ми ги обожава и зор е научил майка 'що са гюзлеми...бая питки е изял :) докато среща с баба разбулила тайната и отключила ....любовта /не е балканджия делиорманец е ама неговата баба е била, явно и рецептата :)/
ОтговорИзтриване